Podziel się z innymi:
2023-04-21

Bisfenol A ma negatywny wpływ na płodność

Źródło/Autor: PAP

Bisfenol A (BPA), stosowany m.in. w produkcji opakowań na żywność, może negatywnie wpływać na komórki jajowe i rozwój zarodka – wynika z badań na zwierzętach. Mechanizmy te bada obecnie dr hab. Anna Ajduk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Bisfenol A ma negatywny wpływ na płodność
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

Zarejestruj się

Przeczytaj także:
Leszczyna: o przyszłości porodówek decydować będzie zespół przy wojewodzie, a nie liczba porodów
08.11.2024
Będą nowe zasady łączenia lub likwidacji porodówek, które zakłada planowana reforma szpitalnictwa. Łączenie oddziałów między szpitalami będzie dobrowolne. Zdecyduje o tym zespół ekspertów przy wojewodzie, a nie wytyczne o liczbie odbieranych w niej porodów – poinformowała w czwartek ministra zdrowia Izabela Leszczyna.
Sztuczna inteligencja pomaga w leczeniu niepłodności
06.11.2024
1
Sztuczna inteligencja może zwiększyć skuteczność leczenia niepłodności. Dla embriologów wsparciem jest m.in. narzędzie oceniające jakość zarodków i podpowiadające, który ma największe szanse rozwoju po przeniesieniu go do macicy.
Istnieje mutacja zwiększająca szanse posiadania córki
18.10.2024
Naukowcy zidentyfikowali genetyczną mutację, która zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia się córki, a nie syna – informuje pismo „Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences”.