Aktualności
Więcej aborcji, mniej badań genetycznych
Miesiąc po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji widać wielokrotny wzrost zainteresowania kobiet w zagrożonych ciążach wyjazdami z Polski.
Poród rodzinny nie tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców
Szpital może sam określać zasady dopuszczające obecność osoby towarzyszącej na sali porodowej, ale nie powinien przy tym zanadto wykraczać poza obowiązujące wytyczne.
Szpitale bez zaleceń ws. aborcji
„Resort zdrowia nie wydawał zaleceń dla szpitali odnośnie do tego, czy można przeprowadzić aborcję w sytuacji wad letalnych płodu” – powiedział minister zdrowia.
Pierwszy taki oddział w Polsce
W katowickim Szpitalu Zakonu Bonifratrów powstają oddział ginekologii dziecięcej i dziewczęcej, a także wyspecjalizowana w tej dziedzinie przyszpitalna poradnia.
Program ochrony zdrowia prokreacyjnego będzie realizowany
Poinformował o tym w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przekazał też, że zdecydowano m.in. o równolegle prowadzonej diagnozie kobiety i mężczyzny.
Dziecku w łonie matki przetoczono krew
W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze uratowano dziecko w 25. tygodniu ciąży dzięki tzw. kordocentezie z równoczesnym przetoczeniem krwi dopłodowo.
Zakaz aborcji poważnym wyzwaniem dla lekarzy
Jak wynika z sondy „Dziennika Gazety Prawnej”, ginekolodzy nie zamierzają szukać furtki w dotyczącym aborcji wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Rekomendacje nt. szczepień kobiet ciężarnych przeciwko Covid-19 powinny wydać towarzystwa naukowe
Rekomendacje powinny wydać wspólnie: Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników oraz Polskie Towarzystwo Neonatologiczne – uważa ginekolog dr Jacek Tulimowski.
Pierwszy taki program in vitro w Polsce
Poznań zapłaci za mrożenie komórek jajowych i nasienia chorych na raka, których leczenie może pozbawić płodności – pisze „Gazeta Wyborcza”. Planowane jest również…
Niepłodność już nie jest priorytetem rządu, ginekolodzy oburzeni
Resort zdrowia przyznaje, że program walki z niepłodnością nie wypalił i likwiduje dotychczasowe wsparcie. Ginekolodzy są oburzeni – czytamy w mediach.
Koronawirus: pacjentki nakłaniane do cesarki, izolowane od dzieci
Fundacja „Rodzić po Ludzku” alarmuje: personel nie wytrzymuje w stroju ochronnym przez cały poród naturalny, więc nakłania kobiety do cesarki. Po narodzinach dzieci są…
Dyrektor szpitala miejskiego odwołany po zamieszaniu w sprawie aborcji
Prezydent Olsztyna odwołał w poniedziałek dyrektora szpitala miejskiego Andrzeja Bujnowskiego ze stanowiska. W ostatnich dniach wokół placówki wybuchła burza, ponieważ…
Poród w maseczce? Ministerstwo odpowiada
Na sali porodowej rodząca kobieta nie musi zakrywać nosa i ust. Noszenie maski w aktywnej fazie porodu może stanowić znaczne utrudnienie powodujące trudności w oddychaniu.
Cesarskie cięcie u kobiety ze skrajną niewydolnością oddechową
Lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu wykonali cesarskie cięcie chorej na Covid-19 kobiecie podłączonej do systemu pozaustrojowego natleniania krwi.
NRL wzywa do wypracowania rozwiązań po wyroku ws. aborcji
W opinii prezydium NRL dotychczasowy „kompromis” ws. możliwości aborcji dawał kobietom fundamentalne prawo do decyzji w trudnej sytuacji ciężkiego uszkodzenia płodu.
Aborcja zakazana czy nie? Szpitale podejmują sprzeczne decyzje
Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego niektóre szpitale już wstrzymały zabiegi przerywania ciąży, inne czekają na jego publikację. Według infolinii NFZ na razie nic się nie zmieniło.
Lekarze z Tarnowskich Gór usunęli pacjentce siedemnastokilogramowy guz
17 kg ważył guz usunięty pacjentce podczas operacji ginekologicznej w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach. Był to już drugi…
Koniec rozłąki na porodówkach
Epidemia to nie jest powód, aby szpitale oddzielały matki od nowo narodzonych dzieci – uważa rzecznik praw pacjenta. Nie ma wątpliwości, że to naruszenie praw pacjenta.
Poród jak z koszmaru, chamskie odzywki personelu. Szpital: każdy ma prawo do błędu
Po kilkudziesięciu godzinach osłabionej kobiecie podano środek przyspieszający poród, ale jeszcze gorsze od bólu były odzywki personelu, które sam szpital określił jako „chamskie”.
Wartość histeroskopowego cewnikowania jajowodów w przypadkach niepłodności kobiecej
Niedrożność jajowodów jako przyczyna niemożności zajścia w ciążę jest wciąż istotna w diagnostyce i leczeniu. Ocenia się, że odsetek pacjentek z niepłodnością pochodzenia jajowodowego w całej populacji kobiet niepłodnych waha się od 25 do 40% i dolegliwość ta jest drugim po zaburzeniach czynnościowych pochodzenia endokrynnego uwarunkowaniem zaburzeń rozrodu.
Senacka komisja zdrowia poparła pomysł bezpłatnego i obowiązkowego badania USG piersi dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży, o co apelowali do parlamentarzystów…