Aktualności
Rozwiązania w zakresie diagnostyki i leczenia endometriozy
Minister Zdrowia Adam Niedzielski wydał zarządzenie o powołaniu zespołu do spraw opracowania propozycji rozwiązań w zakresie diagnostyki i leczenia endometriozy.
Środy z Profilaktyką NFZ - pierwsza wizyta młodej kobiety u ginekologa
Dziewczynka powinna odbyć swoją pierwszą rutynową wizytę u lekarza ginekologa dziecięcego w wieku 11-13 lat. Jest to wiek, w którym zazwyczaj rozpoczyna się miesiączkowanie.
Eksperci: u 50-80 proc. ciężarnych występują nudności i wymioty
U części z nich mogą one mieć ciężką postać, która prowadzi do odwodnienia, utraty witamin i minerałów oraz konieczności pobytu w szpitalu – przypominają eksperci.
Lublin: Powstał pierwszy w Polsce ośrodek skleroterapii torbieli endometrialnych
Ginekolodzy z SPSK nr 1, jedyni w kraju, wykonują ten małoinwazyjny zabieg m.in. u pacjentek mających problemy z zajściem w ciążę.
Resort zdrowia ogłosił konkurs na opracowanie informatora dla kobiet w ciąży, zgłoszenia do 16 stycznia
Trwa konkurs Ministerstwa Zdrowia na opracowanie informatora skierowanego do kobiet w ciąży, a dotyczącego organizacji opieki nad ciężarną, porodu, połogu, opieki nad noworodkiem oraz praw pacjenta i przysługujących świadczeń zdrowotnych. Termin składania ofert mija 16 stycznia.
Prof. Barcz: stosowanie preparatów reklamowane na nietrzymanie moczu to strata czasu
Są inne skuteczne metody leczenia tej dolegliwości ale wiele osób krępuje się zwrócić się z tym do lekarza.
Polskie badanie: przedciążowe BMI matki silnie wpływają na masę dziecka
Oznacza to, że masa ciała kobiety jest jednym z czynników programujących dalsze losy jej potomstwa.
Centra zdrowia prokreacyjnego
To ważne, aby młodzi ludzie, którzy czasem późno decydują się na posiadanie potomstwa, mieli w wielu miejscach bazę leczniczą.
Zmiana diety może skutecznie łagodzić napady gorąca związane z menopauzą
Dieta wegańska, uwzględniająca soję może aż o 88 proc. łagodzić napady gorąca towarzyszące menopauzie.
Dawka nikotyny w jednym papierosie blokuje produkcję estrogenów w mózgu kobiety
Niewykluczone, że wpływa to w jakiś sposób na to, iż paniom trudniej rzucić nałóg nikotynowy.
Depresję poporodową można by przewidywać
U kobiet w ciąży, u których po porodzie rozwija się depresja poporodowa (PPD), komunikacja pomiędzy komórkami jest zmieniona. To sugeruje, że można by znaleźć biologiczny marker pozwalający zawczasu ocenić jej ryzyko – informuje pismo „Molecular Psychiatry”.
Łódź: Lekarze uratowali dziecko, które urodziło się z guzem ważącym ponad 3 kg
Lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi uratowali dziewczynkę, która urodziła się z olbrzymim, bo ważącym ponad 3 kg guzem krzyżowo-ogonowym. Dziecko bezpiecznie przyszło na świat, przeszło operację usunięcia guza i niedługo wyjdzie ze szpitala.
Prof. Bidziński: krwawienia i dolegliwości gastryczne mogą wskazywać u kobiet na nowotwory narządów rodnych
Najbardziej niepokojące u kobiet są krwawienia międzymiesiączkowe oraz po menopauzie – mogą wskazywać na rozwój nowotworu narządów rodnych – ostrzega konsultant krajowy prof. Mariusz Bidziński. Podkreśla, że nie należy też bagatelizować utrzymujących się dolegliwości gastrycznych.
Badanie: wysokie dawki suplementów kwasu foliowego mogą sprzyjać zakażeniom i zgonom z powodu COVID-19
Osoby, którym przepisywano kwas foliowy były 1,5 raza bardziej narażone na COVID-19 i ponad 2,6 razy częściej umierały z powodu tej choroby w porównaniu z grupą kontrolną - sugerują badania, o których informuje pismo „BMJ Open".
W 2018 roku w Polsce żyło 88 tys. kobiet z nowotworami ginekologicznymi
W 2018 roku oszacowaliśmy, że kobiet żyjących z rakiem szyjki macicy jest 17,4 tys., z rakiem trzonu macicy 46 tys. i 21,2 tys. z rakiem jajnika - przekazała podczas konferencji dr hab. n. med. Joanna Didkowska, kierowniczka Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.
Rak szyjki macicy. Badanie molekularne nowym testem przesiewowym? Trwa pilotaż
To pilotaż zastosowania badania molekularnego w kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego wysokiego ryzyka (HPV HR) jako nowego testu przesiewowego w programie profilaktyki raka szyjki macicy.
Wirusolog: szczepienie przeciw COVID-19 nie powoduje bezpłodności u mężczyzn
Szczepienie przeciw COVID-19 nie powoduje bezpłodności u mężczyzn i tylko czasowo może utrudnić zajście w ciążę – zaznaczyła wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, odnosząc się do doniesień naukowych o przejściowym obniżeniu parametrów nasienia po podaniu szczepionki.
Telemedycyna: Polskie urządzenie do zdalnego badania KTG będzie sprzedawane w Europie
Telemedyczny system, służący do przeprowadzania zdalnego badania KTG dla kobiet w ciąży, stworzony przez polski start-up medyczny Nestmedic trafi do sprzedaży w Europie. Jest to możliwe dzięki umowie zawartej z holenderskim dystrybutorem o międzynarodowym zasięgu.
Lubelscy naukowcy badają wpływ COVID-19 na płodność kobiet
W naszym badaniu naukowym bierze udział 150 pacjentek w wieku od 18 do 50 lat. Jego celem jest zbadanie wpływu COVID-19 na płodność kobiet – poinformował PAP ginekolog dr hab. n. med. Marcin Bobiński z Lublina. Dodał, że nie ma żadnych doniesień czy badań naukowych poświęconych tej kwestii.
Wartość histeroskopowego cewnikowania jajowodów w przypadkach niepłodności kobiecej
Niedrożność jajowodów jako przyczyna niemożności zajścia w ciążę jest wciąż istotna w diagnostyce i leczeniu. Ocenia się, że odsetek pacjentek z niepłodnością pochodzenia jajowodowego w całej populacji kobiet niepłodnych waha się od 25 do 40% i dolegliwość ta jest drugim po zaburzeniach czynnościowych pochodzenia endokrynnego uwarunkowaniem zaburzeń rozrodu.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat rak endometrium z nowotworu, który dobrze rokował, stał się nowotworem, w którym umieralność rośnie i z prognoz wynika, że w ciągu dekady nastąpi jej dalszy wzrost.