Aktualności
Zakażone SARS-CoV-2 częściej rodzą dzieci przed czasem
Przedwczesne porody są częstsze u ciężarnych zakażonych SARS-CoV-2 w porównaniu z odsetkami w ogólnej populacji – wynika z analizy danych z dwóch dużych rejestrów.
Amerykanki rodzą w gorszym stanie zdrowia niż trzydzieści lat temu
W ciągu ostatnich trzydziestu lat stan zdrowia Amerykanek w wieku rozrodczym uległ wyraźnemu pogorszeniu – wynika z raportu opublikowanego w czasopiśmie „EClinicalMedicine”. Do głównych przyczyn należą takie czynniki, jak otyłość, wysokie ciśnienie tętnicze, cukrzyca i decydowanie się na ciążę w późniejszym wieku. Wszystkie one mogą przyczyniać się do występowania komplikacji, groźnych zarówno dla matki, jak i dla dziecka.
Aktywność fizyczna kluczowa dla złagodzenia objawów menopauzy
Regularna aktywność fizyczna pomaga zmniejszyć nasilenie objawów menopauzy u kobiet, które przeszły leczenie przeciwnowotworowe – informują australijscy naukowcy.
Mimo pandemii choroby weneryczne mogą rosnąć w siłę
Pomimo pandemii Covid-19 i utrudnień, takich jak lockdown, liczba ryzykownych zachowań i chorób przenoszonych drogą płciową rośnie, przynajmniej w Mediolanie.
W komórkach jajowych chorych na Covid-19 kobiet nie występuje koronawirus
W komórkach jajowych chorych na Covid-19 kobiet nie stwierdzono koronawirusa – wynika z badania hiszpańskich naukowców z jednego z laboratoriów w Barcelonie.
Jak naprawdę pływają ludzkie plemniki? Nowe badania podważają wielowiekowe założenia
Najnowsze odkrycie naukowców z Anglii i Meksyku zniweczyło powszechnie panujący pogląd na to, jak „pływają” plemniki. Ich zdaniem rozwinęły one specjalną technikę…
Covid-19 bardzo rzadko przechodzi z matki na noworodka
Przeniesienie choroby z ciężarnej na dziecko jest rzadkie, a ryzyka tego nie zwiększają poród naturalny, karmienie piersią czy kontakt po porodzie – donoszą brytyjscy naukowcy.
Najlepsza pora roku na poczęcie dziecka to…
Według badania, którego wyniki publikuje „Human Reproduction”, mieszkańcy półkuli północnej mają największe szanse na spłodzenie dziecka późną jesienią i na początku…
Szansa na ciąże w późniejszym wieku
Naukowcy podnieśli wskaźniki płodności u starych samic myszy za pomocą związku metabolicznego, który odwraca proces starzenia komórek jajowych.
Życie blisko natury opóźnia menopauzę
Uczestniczki hiszpańskiego badania mieszkające blisko terenów zielonych przechodziły menopauzę średnio ponad rok później niż te żyjące z dala od przyrody.
Mniej seksu to wcześniejsza menopauza
Kobiety, które rzadziej uprawiają seks, wcześniej przechodzą menopauzę – wynika z badania, którego wyniki opublikowano na łamach „Royal Society Open Science”.
Aborcyjna trauma to mit?
Z badań, których wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym „Social Science & Medicine”, wynika, że 95 proc. Amerykanek uważa swoją decyzję o aborcji za właściwą.
Atrament do drukowania trójwymiarowych jajników
Po raz pierwszy udało się zidentyfikować i zmapować lokalizację białek strukturalnych jajnika świni. To podstawa „atramentu” do druku sztucznych trójwymiarowych jajników.
Poród w wodzie równie bezpieczny co tradycyjny
Porody w wodzie są równie bezpieczne dla matki i dziecka co tradycyjne, a rozdarcia krocza pierwszego i drugiego stopnia u rodzących w ten sposób – rzadsze – informuje „Birth”.
Cesarskie cięcie jednak nie zwiększa ryzyka otyłości u dziecka?
Dzieci, które przyszły na świat przez cesarskie cięcie, wcale nie są bardziej zagrożone otyłością niż te urodzone siłami natury – twierdzą naukowcy z Karolinska Institutet w Szwecji.
Przełom w antykoncepcji hormonalnej?
Badacze z Harvard Medical School oraz Massachusetts Institute of Technology opracowali przyjmowaną raz na miesiąc doustną pigułkę antykoncepcyjną.
Również łechtaczka ma swoją rolę w zapłodnieniu
Jej stymulacja w czasie seksu powoduje szereg zmian w kobiecych narządach rozrodczych, co ma znaczenie dla zapłodnienia – plemniki łatwiej docierają do komórki jajowej.
W starszym wieku lepiej urodzić dziewczynkę?
Zmiany w łożysku mogą sprawiać, że męskie potomstwo starszych matek jest bardziej narażone na problemy z sercem w późniejszym życiu – informuje „Scientific Reports”.
Niedobór witaminy B12 powiązany z otyłością ciążową
Niedobór witaminy B12 u ciężarnych może być związany z nadmiernym tyciem – wynika z badania zaprezentowanego na konferencji Towarzystwa Endokrynologicznego.
Wartość histeroskopowego cewnikowania jajowodów w przypadkach niepłodności kobiecej
Niedrożność jajowodów jako przyczyna niemożności zajścia w ciążę jest wciąż istotna w diagnostyce i leczeniu. Ocenia się, że odsetek pacjentek z niepłodnością pochodzenia jajowodowego w całej populacji kobiet niepłodnych waha się od 25 do 40% i dolegliwość ta jest drugim po zaburzeniach czynnościowych pochodzenia endokrynnego uwarunkowaniem zaburzeń rozrodu.
Poziom przeciwciał przekazywanych płodom przez matki z Covid-19 jest niewielki – wynika z badań amerykańskiego Stowarzyszenia Medycyny Macierzyńsko-Płodowej.