Aktualności
Nowy środek antykoncepcyjny dla mężczyzn został przetestowany
Odkrycia mogą przyczynić się do postępu w opracowaniu receptury na męską pigułkę antykoncepcyjną – donosi na łamach Nature Communications zespół niemieckich i amerykańskich naukowców.
Rozwój dzieci poczętych in vitro takie same jak rówieśników
Dotyczy to też wyników w nauce dzieci poczętych in vitro, które są takie same, jak ich rówieśników poczętych spontanicznie – wynika z analizy opublikowanej w piśmie „PLOS Medicine”.
COVID-19 u ciężarnych kobiet może uszkadzać łożysko i zagrozić płodowi
Transmisja SARS-CoV-2 od ciężarnej matki do płodu jest rzadka i dotyczy do 3 proc. płodów. Wskazuje to, że łożysko stanowi immunologiczną barierę przeciwko koronawirusowi.
Szansa na nową, niehormonalną antykoncepcję
Szwedzka grupa naukowców opracowała naturalny, wolny od hormonów żel, który stosowany przez kobietę blokuje plemniki. Środek wzmacnia barierę śluzową i ma działać po paru sekundach, przez kilka godzin.
Badanie: Nanotechnologia może lepiej identyfikować ciążę pozamaciczną
Dzięki wykorzystaniu nanotechnologii rozpoznawanie i leczenie zagrażających życiu kobiety przypadków ciąży pozamacicznej może być łatwiejsze – informuje pismo „Small: nano micro”.
Jakość męskiego nasienia spada na całym świecie
Nowe badania potwierdziły, że jakość męskiego nasienia spada nie tylko w Europie czy USA, ale na całym świecie – informuje pismo „Human Reproduction Update”.
Badania wykazały, że zmiany epigenetyczne są dziedziczone przez wiele pokoleń
Zmiany epigenetyczne mogą być przenoszone poprzez plemniki nie tylko z rodziców na dzieci, ale także na kolejne pokolenia.
Pierwsze operacje rozszczepu kręgosłupa w łonie matki z użyciem komórek macierzystych
Specjaliści amerykańscy przeprowadzili pierwsze operacje usunięcia rozszczepu kręgosłupa płodu w łonie matki z użyciem komórek macierzystych.
Naukowcy: dzieci w łonie matki reagują na smak i zapach
Dzieci reagują na zapachowe i smakowe substancje rozpuszczone w wodach płodowych - sądzą naukowcy. W pierwszym eksperymencie tego rodzaju wykazali, że gdy matki spożywały wyciąg z marchewki, rozwijające się w ich łonach dzieci częściej miały uśmiechnięty wyraz twarzy, a przy wyciągu z jarmużu - grymas płaczu.
Badanie: Plemniki pływają grupami
Dzięki poruszaniu się w grupie plemniki łatwiej pokonują opór płynu w żeńskim układzie rozrodczym, co zwiększa szanse na zapłodnienie - informuje pismo „Frontiers in Cell and Developmental Biology”.
Badanie/USA: Kobiety w ciąży są narażone na liczne rakotwórcze substancje
Podczas ciąży kobiety są narażone na liczne rakotwórcze substancje chemiczne obecne w naczyniach i przyborach kuchennych, chemii domowej, farbach do włosów, tworzywach sztucznych i pestycydach - informuje pismo „Chemosphere“.
Badanie: Nowy rodzaj komórek pomoże w badaniach rozwoju człowieka
Belgijski zespół biotechnologów uzyskał w laboratorium komórki podobne do tych, które można znaleźć we wczesnym ludzkim embrionie. Pomogą w zrozumieniu tego, co się dzieje na początkowym etapie rozwoju ludzkiej istoty.
Badanie: Wczesna menopauza związana z większym ryzykiem chorób serca
Kobiety przechodzące menopauzę przed 40. rokiem życia są w większym stopniu narażone na rozwój niewydolności serca i migotanie przedsionków – informuje „European Heart Journal”, pismo wydawane przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne.
Badanie: Cholina pomaga kwasom omega-3 docierać do płodu
Badania naukowców z Uniwersytetu Cornell w Nowym Jorku wykazały, że przyjmowanie choliny w czasie ciąży wspomaga metabolizm komórkowy, dzięki czemu kwasy omega-3 są skuteczniej wykorzystywane przez organizm – informuje „American Journal of Clinical Nutrition”.
Badanie: Estrogen związany z mniejszym ryzykiem zgonu z powodu COVID-19
Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej ma związek z mniejszą umieralnością wśród kobiet przechodzących COVID-19 – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Family Practice” wydawanym przez Oxford University Press.
Badanie: Stres może obniżać płodność
W eksperymentach na szczurach odgłos krzyku powodował zaburzenia hormonalne oraz spadek liczby i jakości jajeczek w jajnikach. Oznacza to, że stres może zmniejszać ważną dla płodności tzw. rezerwę jajnikową.
Niehormonalna pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn
Potencjalny środek antykoncepcyjny dla mężczyzn YCT529 podawany samcom myszy zapobiega zajściu samic w ciążę i nie ma widocznych skutków ubocznych - poinformowano podczas konferencji American Chemical Society ACS Spring 2022 w San Diego.
Ciężki lub umiarkowany COVID-19 zwiększa ryzyko powikłań ciąży
Ciężarne kobiety z ciężkim lub umiarkowanym COVID-19 mają większe ryzyko powikłań w porównaniu z paniami będącymi w ciąży, które nie chorują na COVID-19 – wynika z badania ufundowanego przez amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH).
Badania: cytologia może pomóc we wczesnym wykrywaniu raka jajnika oraz piersi
Cytologia wykorzystywana jest do wczesnego wykrywania raja szyjki macicy, badania specjalistów europejskich sugerują jednak, że może też pomóc w diagnozowaniu innych nowotworów u kobiet - takich, jak rak jajnika oraz piersi.
Wartość histeroskopowego cewnikowania jajowodów w przypadkach niepłodności kobiecej
Niedrożność jajowodów jako przyczyna niemożności zajścia w ciążę jest wciąż istotna w diagnostyce i leczeniu. Ocenia się, że odsetek pacjentek z niepłodnością pochodzenia jajowodowego w całej populacji kobiet niepłodnych waha się od 25 do 40% i dolegliwość ta jest drugim po zaburzeniach czynnościowych pochodzenia endokrynnego uwarunkowaniem zaburzeń rozrodu.
Japońscy badacze wyhodowali żeńskie jajeczka z komórek samców myszy – poinformowano podczas konferencji naukowej w Instytucie Cricka w Londynie.