Aktualności
Kobiety, które na wczesnym etapie ciąży spożywają odpowiednie produkty, np. jabłka i zioła, chronią nie tylko na mózgi swoich dzieci, ale i wnuków - wykazało badanie przeprowadzone na Monash University w Australii.
Badacze z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie udowodnili, że terapia komórkami macierzystymi przywraca produkcję hormonów płciowych i płodności u myszy, u których doszło do przedwczesnego zatrzymania pracy jajników.
Mężczyźni, którzy przeszli COVID-19, jeszcze po trzech miesiącach mają obniżoną koncentrację plemników w nasieniu i są one również mniej ruchliwe.
02.07.2023
Ekspozycja dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie na płyn pochwowy ich matek przyspiesza dalszy rozwój – informuje pismo „Cell Host & Microbe”.
19.06.2023
Ciałko żółte pełni istotną rolę we wczesnej ciąży wydzielając progesteron, niezbędny hormon dla prawidłowego rozwoju ciąży. Polscy naukowcy odkryli, że ten gruczoł produkuje również białko o nazwie prokinetycyna 1.
Bisfenol A (BPA), stosowany m.in. w produkcji opakowań na żywność, może negatywnie wpływać na komórki jajowe i rozwój zarodka – wynika z badań na zwierzętach. Mechanizmy te bada obecnie dr hab. Anna Ajduk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Szybkie rozpoczęcie hormonalnej terapii zastępczej może obniżać ten czynnik ryzyka – wynika z pracy, którą publikuje pismo "JAMA Neurology”.
12.04.2023
Japońscy badacze wyhodowali żeńskie jajeczka z komórek samców myszy – poinformowano podczas konferencji naukowej w Instytucie Cricka w Londynie.