Artykuły

Seksualność kobiety w połogu

Seksualność kobiety w połogu

Około połowa kobiet rozpoczyna współżycie w ciągu 6 tygodni po porodzie bez względu na drogę porodu i karmienie piersią.

Ciąża po transplantacji nerki

Ciąża po transplantacji nerki

Pacjentki w dobrym stanie zdrowia mogą planować ciążę po około roku od udanej transplantacji.

Leczenie bólu u ciężarnych

Leczenie bólu u ciężarnych

comment 1

Leczenie przeciwbólowe u ciężarnych, które skarżą się na ostre lub przewlekłe dolegliwości bólowe, niezależnie od ich przyczyny, wymaga szczególnej ostrożności.

Bakteryjne zapalenie pochwy

Bakteryjne zapalenie pochwy

W skład mikroflory pochwy wchodzi około 100 różnych rodzajów komensalnych bakterii zarówno tlenowych, jak i beztlenowych (z przewagą tych drugich), a 1 ml wydzieliny pochwowej zawiera przeciętnie 102–103 bakterii.

Kardiomiopatia okołoporodowa – opis przypadku

Kardiomiopatia okołoporodowa – opis przypadku

Kardiomiopatia połogowa (KP) jest rzadką, ale zagrażającą życiu chorobą serca manifestującą się w późnym okresie ciąży i pierwszych miesiącach po porodzie.

Ciąża powikłana przepukliną krzyżową oponową przednią

Ciąża powikłana przepukliną krzyżową oponową przednią

W badaniu ginekologicznym oraz ultrasonograficznym stwierdzono obecność torbieli w zatoce Douglasa oraz wadę narządu rodnego w postaci macicy podwójnej. Podczas hospitalizacji nakłuto opisywaną torbiel i otrzymano około litra płynu, który przesłano do badania cytologicznego.

Antykoncepcja długoterminowa

Antykoncepcja długoterminowa

comment 2

Szacuje się, że na świecie około 55% ciąż, czyli więcej niż połowa, jest nieplanowa, przypadkowa, często niepożądana.

Antykoncepcja polecana młodym kobietom

Antykoncepcja polecana młodym kobietom

Najskuteczniejszymi środkami antykoncepcyjnymi są preparaty hormonalne oparte na estrogenach i gestagenach, występujące w formie: tabletek antykoncepcyjnych (jedno- lub dwuskładnikowych), plastrów antykoncepcyjnych, ringów dopochwowych, systemów wewnątrzmacicznych czy implantów antykoncepcyjnych.

Rak szyjki macicy u kobiet w ciąży

Opis przypadku: pacjentka, E.S., 24 lata, w 38. tygodniu drugiej ciąży powikłanej cukrzycą ciążową, po przebytym porodzie drogami siłami natury przed pięcioma laty, została przyjęta do Kliniki Perinatologii w Białymstoku w celu planowego zakończenia ciąży drogą cięcia cesarskiego z uwagi na rozpoznany nowotwór złośliwy szyjki macicy.

Wartość histeroskopowego cewnikowania jajowodów w przypadkach niepłodności kobiecej

Niedrożność jajowodów jako przyczyna niemożności zajścia w ciążę jest wciąż istotna w diagnostyce i leczeniu. Ocenia się, że odsetek pacjentek z niepłodnością pochodzenia jajowodowego w całej populacji kobiet niepłodnych waha się od 25 do 40% i dolegliwość ta jest drugim po zaburzeniach czynnościowych pochodzenia endokrynnego uwarunkowaniem zaburzeń rozrodu.