Aktualności

Dieta matki może chronić mózgi jej wnuków
21.08.2023
Kobiety, które na wczesnym etapie ciąży spożywają odpowiednie produkty, np. jabłka i zioła, chronią nie tylko na mózgi swoich dzieci, ale i wnuków - wykazało badanie przeprowadzone na Monash University w Australii.
Komórki macierzyste w leczeniu niewydolności jajników
07.08.2023
Badacze z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie udowodnili, że terapia komórkami macierzystymi przywraca produkcję hormonów płciowych i płodności u myszy, u których doszło do przedwczesnego zatrzymania pracy jajników.
Po COVID-19 spadek jakości spermy
02.07.2023
Mężczyźni, którzy przeszli COVID-19, jeszcze po trzech miesiącach mają obniżoną koncentrację plemników w nasieniu i są one również mniej ruchliwe.
Lepszy rozwój dzieci po cesarskim cięciu
19.06.2023
Ekspozycja dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie na płyn pochwowy ich matek przyspiesza dalszy rozwój – informuje pismo „Cell Host & Microbe”.
Czynnik wspierający funkcjonowanie ciałka żółtego
23.05.2023
Ciałko żółte pełni istotną rolę we wczesnej ciąży wydzielając progesteron, niezbędny hormon dla prawidłowego rozwoju ciąży. Polscy naukowcy odkryli, że ten gruczoł produkuje również białko o nazwie prokinetycyna 1.
Bisfenol A ma negatywny wpływ na płodność
21.04.2023
Bisfenol A (BPA), stosowany m.in. w produkcji opakowań na żywność, może negatywnie wpływać na komórki jajowe i rozwój zarodka – wynika z badań na zwierzętach. Mechanizmy te bada obecnie dr hab. Anna Ajduk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Wczesna menopauza a ryzyko alzheimera
12.04.2023
Szybkie rozpoczęcie hormonalnej terapii zastępczej może obniżać ten czynnik ryzyka – wynika z pracy, którą publikuje pismo "JAMA Neurology”.
Z komórek samców myszy wyhodowano żeńskie jajeczka
09.03.2023
Japońscy badacze wyhodowali żeńskie jajeczka z komórek samców myszy – poinformowano podczas konferencji naukowej w Instytucie Cricka w Londynie.