Aktualności

Mikroroboty można wykorzystać w leczeniu niepłodności
19.12.2024
Magnetyczne mikroroboty mogą pomóc w leczeniu niedrożności jajowodów – uważają naukowcy z Chin. To jedna z głównych przyczyn kobiecej niepłodności.
Terapia genowa może „naprawić” łożysko i ocalić ciążę – na razie u świnki morskiej
09.12.2024
Dzięki zastosowaniu terapii genowej udało się – na razie na modelu świnki morskiej - usunąć niewydolność łożyska, ważną przyczynę martwych urodzeń i przedwczesnych porodów – informuje pismo „Gene Therapy”.
Cząstki stałe w powietrzu mogą szkodzić płodowi
05.12.2024
Ekspozycja na obecne w powietrzu cząstki PM 2,5 zmienia aktywność układu odpornościowego kobiet, co może zaszkodzić płodowi. To wynik pierwszego badania sprawdzającego wpływ tych substancji na poziomie komórkowym.
Nowe badanie dotyczące mikroRNA może doprowadzić do lepszego leczenia niepłodności
18.10.2024
MikroRNA, małe cząsteczki RNA, prace nad którymi nagrodzono tegoroczną Nagrodą Nobla z medycyny, kontrolują rozwój komórek w ludzkim zarodku w pierwszych dniach po zapłodnieniu – informuje pismo „Nature Communications”.
Istnieje mutacja zwiększająca szanse posiadania córki
18.10.2024
Naukowcy zidentyfikowali genetyczną mutację, która zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia się córki, a nie syna – informuje pismo „Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences”.
Badanie kału może uprościć diagnostykę endometriozy
14.10.2024
Wykrywanie substancji wytwarzanej przez bakterie jelitowe mogłoby pomóc w nieinwazyjnym wykrywaniu endometriozy, a jej suplementacja – w leczeniu tej choroby – poinformowało pismo „Med”.
Analiza/Kawa nie szkodzi mózgowi płodu, ale warto ograniczyć w czasie ciąży jej spożycie
11.10.2024
Analiza tysięcy norweskich rodzin wskazała, że kawa pita przez ciężarne kobiety nie szkodzi rozwojowi mózgu dziecka. Naukowcy namawiają jednak do ostrożności, przestrzegania zaleceń lekarza i ograniczenia spożycia napoju przez ciężarne kobiety.
Obiecujący lek na wysiłkowe nietrzymanie moczu – problem milionów kobiet
26.07.2024
1
Jego działanie polega na zwiększaniu ciśnienia w cewce moczowej, co potencjalnie może zmniejszyć wycieki z pęcherza.