Aktualności

Sztuczna inteligencja pomaga w leczeniu niepłodności
06.11.2024
1
Sztuczna inteligencja może zwiększyć skuteczność leczenia niepłodności. Dla embriologów wsparciem jest m.in. narzędzie oceniające jakość zarodków i podpowiadające, który ma największe szanse rozwoju po przeniesieniu go do macicy.
Poznano płciowe różnice rozwijających się ludzkich zarodków
25.10.2024
Naukowcy są zaskoczeni – ludzkie zarodki różnią się pod względem płci już w drugim tygodniu ciąży. To wynik badania komórek pobranych od 65 embrionów.
Ministerstwo Zdrowia: 3 tys. ciąż z ogólnopolskiego programu finansowania in vitro
23.10.2024
Do ogólnopolskiego programu refundacji procedury in vitro zakwalifikowało się 15 tys. par. Dotychczasowy rezultat programu to 3 tys. ciąż. O wynikach programu mówiła w poniedziałek minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Nowe badanie dotyczące mikroRNA może doprowadzić do lepszego leczenia niepłodności
18.10.2024
MikroRNA, małe cząsteczki RNA, prace nad którymi nagrodzono tegoroczną Nagrodą Nobla z medycyny, kontrolują rozwój komórek w ludzkim zarodku w pierwszych dniach po zapłodnieniu – informuje pismo „Nature Communications”.
Istnieje mutacja zwiększająca szanse posiadania córki
18.10.2024
Naukowcy zidentyfikowali genetyczną mutację, która zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia się córki, a nie syna – informuje pismo „Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences”.
Badanie kału może uprościć diagnostykę endometriozy
14.10.2024
Wykrywanie substancji wytwarzanej przez bakterie jelitowe mogłoby pomóc w nieinwazyjnym wykrywaniu endometriozy, a jej suplementacja – w leczeniu tej choroby – poinformowało pismo „Med”.
Analiza/Kawa nie szkodzi mózgowi płodu, ale warto ograniczyć w czasie ciąży jej spożycie
11.10.2024
Analiza tysięcy norweskich rodzin wskazała, że kawa pita przez ciężarne kobiety nie szkodzi rozwojowi mózgu dziecka. Naukowcy namawiają jednak do ostrożności, przestrzegania zaleceń lekarza i ograniczenia spożycia napoju przez ciężarne kobiety.
zdrowie.pap.pl/Niedotlenie okołoporodowe – hipotermia lecznicza na sygnale
09.10.2024
Niedotlenienie okołoporodowe dotyka jednego do dwóch noworodków na 1000. By nie dopuścić do poważnych zmian w mózgu, trzeba jak najszybciej rozpocząć hipotermię leczniczą. Kluczowe jest pierwszych sześć godzin. Nie zawsze jednak szpital dysponuje odpowiednim sprzętem. Na szczęście wyścig z czasem można podjąć już w karetce. W Polsce jest pięć pojazdów z niezbędną aparaturą. Od 2019 roku przetransportowały 28 noworodków.