Aktualności

E-papierosy pomagają ciężarnym kobietom rzucić palenie
14.08.2023
W brytyjskim eksperymencie e-papierosy okazały się lepsze od nikotynowych plastrów w pomocy uzależnionym od tytoniu ciężarnym kobietom. Obie metody okazały się równie bezpieczne, ale waping lepiej zapobiegał sięganiu po papierosy.
Późniejsze macierzyństwo związane z dłuższym życiem kobiety
17.07.2023
Kobiety, które rodzą dzieci w późniejszym wieku, żyją nieco dłużej niż te, które rodzą wcześniej – informuje pismo „medRxiv”.
Ciąża: in-vitro a sposób naturalny
29.06.2023
W sposób naturalny może zajść w ciążę co piąta kobieta, która przeszła zabieg in vitro – wykazała analiza 5 tys. pacjentek. Nie są to zatem jedynie odosobnione przypadki, i kobiety po takim zabiegu powinny się z tym liczyć – twierdzą brytyjscy eksperci.
Rosną zachorowania na choroby przenoszone płciowo
23.06.2023
Rośnie liczba zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową w Niderlandach, informuje centrum zdrowia seksualnego GGD. W ubiegłym roku zakażeń takimi chorobami jak rzeżączka czy syfilis było najwięcej od 2014 r. W 2022 roku zdiagnozowano aż 41 250 zakażeń.
Endometriozę może spowodować infekcja bakteryjna
19.06.2023
Bakterie przyczyniające się do chorób dziąseł mogą również powodować chorobę ginekologiczną - endometriozę, co sugeruje, że skuteczne mogłoby się okazać leczenie antybiotykami.
Lepsze wyniki zdrowotne u ciężarnej
30.05.2023
Wywołanie porodu w 39. tygodniu zmniejsza prawdopodobieństwo porodu operacyjnego i obniża ryzyko poważnego urazu krocza – wynika z badań australijskich naukowców.
Dzieci z DNA pochodzącym od trzech osób
10.05.2023
Pierwsze w Wielkiej Brytanii dzieci z DNA pochodzącym od trzech osób przyszły na świat dzięki zastosowaniu nowatorskiej procedury zapłodnienia in vitro, która ma na celu zapobieganie dziedziczeniu przez dzieci nieuleczalnych chorób.
Nowa technologia selekcji plemników
14.04.2023
Opracowana w Australii nowa technologia pozwala wybrać najzdrowsze plemniki, aby zwiększyć szanse na urodzenie dziecka u par poddawanych zapłodnieniu in vitro (IVF) z powodu problemów z męską płodnością