Aktualności
Niepłodność już nie jest priorytetem rządu, ginekolodzy oburzeni
Resort zdrowia przyznaje, że program walki z niepłodnością nie wypalił i likwiduje dotychczasowe wsparcie. Ginekolodzy są oburzeni – czytamy w mediach.
Amerykanki rodzą w gorszym stanie zdrowia niż trzydzieści lat temu
W ciągu ostatnich trzydziestu lat stan zdrowia Amerykanek w wieku rozrodczym uległ wyraźnemu pogorszeniu – wynika z raportu opublikowanego w czasopiśmie „EClinicalMedicine”. Do głównych przyczyn należą takie czynniki, jak otyłość, wysokie ciśnienie tętnicze, cukrzyca i decydowanie się na ciążę w późniejszym wieku. Wszystkie one mogą przyczyniać się do występowania komplikacji, groźnych zarówno dla matki, jak i dla dziecka.
Koronawirus: pacjentki nakłaniane do cesarki, izolowane od dzieci
Fundacja „Rodzić po Ludzku” alarmuje: personel nie wytrzymuje w stroju ochronnym przez cały poród naturalny, więc nakłania kobiety do cesarki. Po narodzinach dzieci są…
Aktywność fizyczna kluczowa dla złagodzenia objawów menopauzy
Regularna aktywność fizyczna pomaga zmniejszyć nasilenie objawów menopauzy u kobiet, które przeszły leczenie przeciwnowotworowe – informują australijscy naukowcy.
Dyrektor szpitala miejskiego odwołany po zamieszaniu w sprawie aborcji
Prezydent Olsztyna odwołał w poniedziałek dyrektora szpitala miejskiego Andrzeja Bujnowskiego ze stanowiska. W ostatnich dniach wokół placówki wybuchła burza, ponieważ…
Mimo pandemii choroby weneryczne mogą rosnąć w siłę
Pomimo pandemii Covid-19 i utrudnień, takich jak lockdown, liczba ryzykownych zachowań i chorób przenoszonych drogą płciową rośnie, przynajmniej w Mediolanie.
Poród w maseczce? Ministerstwo odpowiada
Na sali porodowej rodząca kobieta nie musi zakrywać nosa i ust. Noszenie maski w aktywnej fazie porodu może stanowić znaczne utrudnienie powodujące trudności w oddychaniu.
Cesarskie cięcie u kobiety ze skrajną niewydolnością oddechową
Lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu wykonali cesarskie cięcie chorej na Covid-19 kobiecie podłączonej do systemu pozaustrojowego natleniania krwi.
NRL wzywa do wypracowania rozwiązań po wyroku ws. aborcji
W opinii prezydium NRL dotychczasowy „kompromis” ws. możliwości aborcji dawał kobietom fundamentalne prawo do decyzji w trudnej sytuacji ciężkiego uszkodzenia płodu.
Aborcja zakazana czy nie? Szpitale podejmują sprzeczne decyzje
Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego niektóre szpitale już wstrzymały zabiegi przerywania ciąży, inne czekają na jego publikację. Według infolinii NFZ na razie nic się nie zmieniło.
W komórkach jajowych chorych na Covid-19 kobiet nie występuje koronawirus
W komórkach jajowych chorych na Covid-19 kobiet nie stwierdzono koronawirusa – wynika z badania hiszpańskich naukowców z jednego z laboratoriów w Barcelonie.
Lekarze z Tarnowskich Gór usunęli pacjentce siedemnastokilogramowy guz
17 kg ważył guz usunięty pacjentce podczas operacji ginekologicznej w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach. Był to już drugi…
Holenderski ginekolog biologicznym ojcem siedemnaściorga dzieci swoich pacjentek
Lekarz, który pracował przy programie sztucznego zapłodnienia w szpitalu w Zwolle na północnym wschodzie Holandii, bez wiedzy pacjentek stosował własne nasienie.
Koniec rozłąki na porodówkach
Epidemia to nie jest powód, aby szpitale oddzielały matki od nowo narodzonych dzieci – uważa rzecznik praw pacjenta. Nie ma wątpliwości, że to naruszenie praw pacjenta.
Poród jak z koszmaru, chamskie odzywki personelu. Szpital: każdy ma prawo do błędu
Po kilkudziesięciu godzinach osłabionej kobiecie podano środek przyspieszający poród, ale jeszcze gorsze od bólu były odzywki personelu, które sam szpital określił jako „chamskie”.
Dzieci na zamówienie
W prywatnym warszawskim szpitalu mają rodzić się dzieci ukraińskich matek zastępczych. Po niemowlęta mają zgłaszać się pary z Francji, Niemiec oraz Hiszpanii.
Wojewoda chce, by zakażone koronawirusem rodziły w jednym miejscu, choć nie ma na to warunków
Wojewoda dolnośląski zdecydował, że ciężarne zakażone koronawirusem będą rodzić w jednej klinice we Wrocławiu, gdzie brak warunków do stworzenia izolatek czy śluz.
Ile aborcji wykonano w zeszłym roku w Polsce?
Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, w minionym roku w szpitalach przeprowadzono 1110 zabiegów, w zdecydowanej większości z powodu upośledzenia lub choroby płodu.
Gdańsk: lek na menopauzę w ostatniej fazie badań
Ginekolodzy ze Szpitala św. Wojciecha Copernicus w Gdańsku prowadzą badania nad nowym lekiem zmniejszającym uciążliwe objawy menopauzy. Poszukują kobiet do…
Rak szyjki macicy u kobiet w ciąży
Opis przypadku: pacjentka, E.S., 24 lata, w 38. tygodniu drugiej ciąży powikłanej cukrzycą ciążową, po przebytym porodzie drogami siłami natury przed pięcioma laty, została przyjęta do Kliniki Perinatologii w Białymstoku w celu planowego zakończenia ciąży drogą cięcia cesarskiego z uwagi na rozpoznany nowotwór złośliwy szyjki macicy.
Wartość histeroskopowego cewnikowania jajowodów w przypadkach niepłodności kobiecej
Niedrożność jajowodów jako przyczyna niemożności zajścia w ciążę jest wciąż istotna w diagnostyce i leczeniu. Ocenia się, że odsetek pacjentek z niepłodnością pochodzenia jajowodowego w całej populacji kobiet niepłodnych waha się od 25 do 40% i dolegliwość ta jest drugim po zaburzeniach czynnościowych pochodzenia endokrynnego uwarunkowaniem zaburzeń rozrodu.
Poznań zapłaci za mrożenie komórek jajowych i nasienia chorych na raka, których leczenie może pozbawić płodności – pisze „Gazeta Wyborcza”. Planowane jest również…