Aktualności

Poznano sekwencję męskiego chromosomu
24.08.2023
Międzynarodowy zespół naukowców po raz pierwszy zsekwencjonował chromosom Y. Oznacza to nowe, kluczowe informacje na temat rozwoju płciowego, płodności i różnych chorób genetycznych, w tym nowotworów.
Możliwości łagodzenia bólu w trakcie porodu
24.08.2023
Ból w trakcie porodu można łagodzić i taka możliwość powinna być dostępna dla każdej rodzącej - uważa anestezjolog z Krakowa prof. Wojciech Szczeklik.
Lekarze z Oksfordu przeprowadzili pierwszy w kraju przeszczep macicy
24.08.2023
Brytyjskie media poinformowały o pierwszym w Wielkiej Brytanii przeszczepie macicy, który przeprowadzili chirurdzy z Oksfordu. Biorczynią była 34-letnia kobieta, a dawczynią jej 40-letnia siostra, która sama ma już dwójkę dzieci.
Dieta matki może chronić mózgi jej wnuków
21.08.2023
Kobiety, które na wczesnym etapie ciąży spożywają odpowiednie produkty, np. jabłka i zioła, chronią nie tylko na mózgi swoich dzieci, ale i wnuków - wykazało badanie przeprowadzone na Monash University w Australii.
E-papierosy pomagają ciężarnym kobietom rzucić palenie
14.08.2023
W brytyjskim eksperymencie e-papierosy okazały się lepsze od nikotynowych plastrów w pomocy uzależnionym od tytoniu ciężarnym kobietom. Obie metody okazały się równie bezpieczne, ale waping lepiej zapobiegał sięganiu po papierosy.
Komórki macierzyste w leczeniu niewydolności jajników
07.08.2023
Badacze z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie udowodnili, że terapia komórkami macierzystymi przywraca produkcję hormonów płciowych i płodności u myszy, u których doszło do przedwczesnego zatrzymania pracy jajników.
Infekcja płodu wirusem cytomegalii
18.07.2023
Naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie badają mechanizm długotrwałej infekcji płodu wirusem cytomegalii. Wirus ten dla osób zdrowych jest zazwyczaj niegroźny. Problem pojawia się u pacjentów z obniżoną odpornością, a także u kobiet w ciąży.
Późniejsze macierzyństwo związane z dłuższym życiem kobiety
17.07.2023
Kobiety, które rodzą dzieci w późniejszym wieku, żyją nieco dłużej niż te, które rodzą wcześniej – informuje pismo „medRxiv”.