Aktualności
Szkodliwe produkty higieny intymnej
Produkty do higieny intymnej mogą wyrządzać więcej szkody, niż pożytku - uważają naukowcy z Kanady. Wyniki najnowszych badań poświęconych temu zagadnieniu opublikowali na łamach „BMC Womens Health”.
Monitoring w salach poporodowych - zgodny z przepisami
Burzę w internecie wywołał wpis jednej z młodych matek, która podzieliła się w mediach społecznościowych informacją, że w sali, na której leżała po porodzie, znajdowała się kamera. Okazuje się, że choć monitoring może być dla kobiet krępujący, jest on zgodny z przepisami.
Rodząca z prawem do znieczulenia i sorbetu
W nowych standardach okołoporodowych, które przedstawił resort zdrowia, duży nacisk został położony na stosunek do kobiet.
Samorządowe in vitro wciąż możliwe
Po zmianie przepisów realizowanie lokalnych programów miało być trudniejsze. Nic takiego się nie stało. Kolejne miasta uruchamiają wsparcie dla swoich mieszkańców.
Amerykański lekarz podłożył własne nasienie do zabiegu inseminacji
Przeprowadzony w USA test DNA wykazał, że ojcem 36-letniej już Amerykanki jest emerytowany lekarz, który w 1981 r. do zabiegu inseminacji jej matki wykorzystał własne nasienie, nie mając na to zgody.
Bogdan Chazan: Cierpienie to nieodłączna część życia
Dziecku, nawet z wadą śmiertelną, powinno pozwolić się urodzić i umrzeć w komforcie – twierdzi Bohdan Chazan.
MZ o całkowitym zakazie aborcji: Nie mamy własnego zdania
Projekt "Zatrzymaj aborcję" to projekt obywatelski, nie ma obecnie do niego stanowiska rządu ani stanowiska Ministerstwa Zdrowia – powiedziała w czwartek (22 marca) w Sejmie wiceminister w tym resorcie Józefa Szczurek-Żelazko.
Ginekolog oskarżony o nielegalne udzielenie pomocy w przerwaniu ciąży
Prokurator zarzucił lekarzowi ginekologowi udzielenie ciężarnej kobiecie pomocy w przerwaniu ciąży wbrew obowiązującym przepisom. Chodzi o przestępstwo z art. 152 par. 2 kodeksu karnego, które zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.
Burzliwie wokół projektu „Zatrzymaj aborcję”
Obywatelski projekt zmian przepisów o usuwaniu ciąży został wczoraj przesłany do dalszych prac w komisji polityki społecznej i rodziny. Posłowie opozycji przekonywali, że to bestialski projekt, który będzie zmuszać kobiety do rodzenia śmiertelnie chorych dzieci. Posłowie partii rządzącej argumentowali natomiast, iż usunięcie ciąży to zbrodnia.
Nawet 15 proc. matek cierpi z powodu depresji
Depresja poporodowa dotyka nawet 15 proc. matek. Choć jest to problem częstszy niż np. cukrzyca ciążowa, to testy przesiewowe w tym kierunku są ciągle w Polsce rzadko stosowane, a problem bywa bagatelizowany.
Czy będzie status pacjenta dla dziecka poczętego?
Oro Iuris proponuje nowelizację ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Według jej przepisów, dziecko poczęte miałoby status pacjenta, co gwarantowałoby mu m.in. prawo świadczeń medycznych i prawo do poszanowania prywatności i godności.
Sejmowa komisja zaopiniuje projekt "Zatrzymaj aborcję"
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka w poniedziałek (19 marca) ma się zająć zaopiniowaniem obywatelskiego projektu "Zatrzymaj aborcję", który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu.
Jak walczyć z rosnącą liczbą cięć cesarskich?
Jak zmniejszyć stale rosnącą liczbę cięć cesarskich? A może należy pogodzić się z tym, że położnicy nie wygrają z wzrastającą liczbą cięć cesarskich? - pytał ginekolog-położnik prof. Krzysztof Sodowski, prowadzący sesję na temat ginekologii i położnictwa podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach (8-10 marca).
Telomery kobiet, które rodziły, wydają się o 11 lat starsze
To pierwsze badanie, które analizuje związek pomiędzy długością telomerów a posiadaniem dzieci. Tak znacząca zmiana w długości telomerów u kobiet, które doświadczyły porodu, wyprzedziła m.in. te powodowane przez palenie papierosów czy otyłość.
Słodzone napoje zmniejszają płodność?
Spożywanie słodzonych napojów - co najmniej jednego dziennie przez któregokolwiek z partnerów - koreluje z mniejszym prawdopodobieństwem poczęcia - wynika z badania zamieszczonego w czasopiśmie „Epidemiology”.
MZ analizuje możliwość wprowadzenia nowej metody cytologii
Ministerstwo Zdrowia analizuje możliwość zmiany metody badań cytologicznych – powiedziała wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala. Nowa metoda wg Polskiego Towarzystwa Patologów jest dokładniejsza, co może zmniejszyć zachorowania na raka szyjki macicy.
Afroamerykanki trzykrotnie częściej umierają z przyczyn okołoporodowych
W czasie ciąży i porodu Afroamerykanki trzykrotnie częściej umierają w USA w porównaniu do białych kobiet. W okresie okołoporodowym ich zdrowie jest bardziej zagrożone – alarmuje amerykańska tenisistka Serena Williams w wypowiedzi dla „BBC News”.
Medycyna estetyczna dla lekarzy, nie dla górników
Medycyna estetyczna powinna być zarezerwowana dla lekarzy - ocenili członkowie senackiej komisji zdrowia. Krajowy konsultant MZ w dziedzinie chirurgii plastycznej prof. Jerzy Strużyna dodał, że zabiegi med. estetycznej są często wykonywane przez osoby niemające odpowiedniego wykształcenia. "Propozycję odbycia kursu z zakresu medycyny estetycznej otrzymał np. mój kolega, górnik" - powiedział.
Wczesna miesiączka zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych
W ciągu ostatnich 50 lat średni wiek wystąpienia pierwszej miesiączki wyraźnie się obniżył. Jednocześnie rozpoczęcie miesiączkowania wcześniej niż inne dziewczynki ma związek z podwyższonym ryzykiem wystąpienia zaburzeń psychicznych.
Rak szyjki macicy u kobiet w ciąży
Opis przypadku: pacjentka, E.S., 24 lata, w 38. tygodniu drugiej ciąży powikłanej cukrzycą ciążową, po przebytym porodzie drogami siłami natury przed pięcioma laty, została przyjęta do Kliniki Perinatologii w Białymstoku w celu planowego zakończenia ciąży drogą cięcia cesarskiego z uwagi na rozpoznany nowotwór złośliwy szyjki macicy.
Wartość histeroskopowego cewnikowania jajowodów w przypadkach niepłodności kobiecej
Niedrożność jajowodów jako przyczyna niemożności zajścia w ciążę jest wciąż istotna w diagnostyce i leczeniu. Ocenia się, że odsetek pacjentek z niepłodnością pochodzenia jajowodowego w całej populacji kobiet niepłodnych waha się od 25 do 40% i dolegliwość ta jest drugim po zaburzeniach czynnościowych pochodzenia endokrynnego uwarunkowaniem zaburzeń rozrodu.
Prof. Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa - poinformowała rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia.