Aktualności

Istnieje mutacja zwiększająca szanse posiadania córki
18.10.2024
Naukowcy zidentyfikowali genetyczną mutację, która zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia się córki, a nie syna – informuje pismo „Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences”.
Badanie kału może uprościć diagnostykę endometriozy
14.10.2024
Wykrywanie substancji wytwarzanej przez bakterie jelitowe mogłoby pomóc w nieinwazyjnym wykrywaniu endometriozy, a jej suplementacja – w leczeniu tej choroby – poinformowało pismo „Med”.
Analiza/Kawa nie szkodzi mózgowi płodu, ale warto ograniczyć w czasie ciąży jej spożycie
11.10.2024
Analiza tysięcy norweskich rodzin wskazała, że kawa pita przez ciężarne kobiety nie szkodzi rozwojowi mózgu dziecka. Naukowcy namawiają jednak do ostrożności, przestrzegania zaleceń lekarza i ograniczenia spożycia napoju przez ciężarne kobiety.
zdrowie.pap.pl/Niedotlenie okołoporodowe – hipotermia lecznicza na sygnale
09.10.2024
Niedotlenienie okołoporodowe dotyka jednego do dwóch noworodków na 1000. By nie dopuścić do poważnych zmian w mózgu, trzeba jak najszybciej rozpocząć hipotermię leczniczą. Kluczowe jest pierwszych sześć godzin. Nie zawsze jednak szpital dysponuje odpowiednim sprzętem. Na szczęście wyścig z czasem można podjąć już w karetce. W Polsce jest pięć pojazdów z niezbędną aparaturą. Od 2019 roku przetransportowały 28 noworodków.
Kobiety w czasie menopauzy nie są odpowiednio leczone ani zauważane
04.10.2024
Kobiety zgłaszające uciążliwe objawy menopauzy nie są odpowiednio dokumentowane, raportowane ani nie otrzymują potrzebnego leczenia – alarmuje czasopismo „Menopause”.
zdrowie.pap.pl/Stop FAS. Ani kropli alkoholu w ciąży
27.09.2024
Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS) i Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) to nieuleczalne zaburzenia rozwojowe występujące u dzieci, których matki spożywały w ciąży alkohol. Nawet przysłowiowa kropla alkoholu stanowi zagrożenie dla płodu. Zabić może dziecięcy potencjał. To ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, zaburzeń rozwoju. W późniejszym życiu u dziecka wystąpić mogą problemy z pamięcią, koncentracją. Osiągać może też słabsze wyniki w nauce, gorzej funkcjonować w grupie – ostrzega dr n. med. Marzanna Reśko-Zachara, pediatra i neonatolog ze Szpitala Karowa.
Ginekolog: wytyczne resortu zdrowia dot. aborcji zdają się nie mieć żadnej mocy prawnej
16.09.2024
Nas obowiązują ustawy oraz rozporządzenia, a taki dokument, jak wytyczne, zdaje się nie mieć żadnej mocy prawnej, nie jest wiążący – powiedział PAP dr n. med. Artur Drobniak, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. Dodał, że lekarze obawiają się konsekwencji prawnych w przyszłości.
Wrocław/ W szpitalu uniwersyteckim ruszy poradnia zakaźna dla ciężarnych
30.08.2024
Pierwsza w Polsce poradnia zakaźna dla ciężarnych, poradnia patologii ciąży i wsparcie uroginekologiczne – to nowe projekty realizowane w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Ma to zapewnić interdyscyplinarną opiekę nad pacjentkami.