Aktualności

Zmiany dla AOS leczących ginekologicznie
12.01.2024
Możliwość realizacji świadczeń w zakresie położnictwa i ginekologii powiększy się o poradnie leczenia niepłodności. Nową procedurą jest badanie nasienia.
MZ: chcemy od czerwca finansować in vitro z budżetu
21.12.2023
„Mamy to! Mamy ustawę o in vitro, mamy podpis pana prezydenta i mamy pieniądze” – powiedziała na konferencji prasowej szefowa MZ.
Picie alkoholu negatywnie wpływa na rozwój płodu
20.12.2023
Regularne picie alkoholu przez przyszłego tatę w okresie przed poczęciem dziecka ma negatywny wpływ rozwój płodu i zdrowie przyszłego potomka. Dlatego przyszli ojcowie powinni min. 3 miesiące nie pić alkoholu przed poczęciem dziecka.
Zmiany w prawie aborcyjnym
19.12.2023
Minister ds. równości Katarzyna Kotula będzie współpracować z minister zdrowia Izabelą Leszczyną w zakresie wypracowywania natychmiastowych rozwiązań, zanim zmieni się prawo aborcyjne, które da kobietom i lekarzom poczucie bezpieczeństwa.
Standardy opieki okołoporodowej do poprawy
19.12.2023
Minister ds. równości Katarzyna Kotula, zapowiedziała, że konieczna jest poprawa standardów opieki okołoporodowej. Do realizacji projektu będzie potrzebna współpraca z minister zdrowia Izabelą Leszczyną.
Chemikalia domowe zmniejszają szanse na zajście w ciążę
19.12.2023
Narażenie na ftalany, związki chemiczne wszechobecne w produktach gospodarstwa domowego, zmniejsza szansę na zajście w ciążę – wynika z badania opublikowanego przez pismo „Environmental Health Perspectives”.
Podpisana nowelizacja ustawy o finansowaniu in vitro
18.12.2023
Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek nowelizację ustawy o finansowaniu in vitro ze środków publicznych. Zapowiedział też, że dążąc do zapewnienia równych szans wszystkim walczącym z problemem niepłodności, na początku stycznia złoży projekt ustawy zapewniający finansowanie ze środków publicznych także innych metod leczenia.
Hormon wywołujący mdłości podczas ciąży
18.12.2023
Nowe badania wskazują, że kobiety w ciąży cierpią na mdłości i wymioty z powodu hormonu wytwarzanego przez płód. Nasilenie dolegliwości zależy m.in. od tego, jak dużo tego czynnika produkował organizm kobiety przed zajściem w ciążę.