Aktualności

Dieta matki może chronić mózgi jej wnuków
21.08.2023
Kobiety, które na wczesnym etapie ciąży spożywają odpowiednie produkty, np. jabłka i zioła, chronią nie tylko na mózgi swoich dzieci, ale i wnuków - wykazało badanie przeprowadzone na Monash University w Australii.
E-papierosy pomagają ciężarnym kobietom rzucić palenie
14.08.2023
W brytyjskim eksperymencie e-papierosy okazały się lepsze od nikotynowych plastrów w pomocy uzależnionym od tytoniu ciężarnym kobietom. Obie metody okazały się równie bezpieczne, ale waping lepiej zapobiegał sięganiu po papierosy.
Komórki macierzyste w leczeniu niewydolności jajników
07.08.2023
Badacze z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie udowodnili, że terapia komórkami macierzystymi przywraca produkcję hormonów płciowych i płodności u myszy, u których doszło do przedwczesnego zatrzymania pracy jajników.
Infekcja płodu wirusem cytomegalii
18.07.2023
Naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie badają mechanizm długotrwałej infekcji płodu wirusem cytomegalii. Wirus ten dla osób zdrowych jest zazwyczaj niegroźny. Problem pojawia się u pacjentów z obniżoną odpornością, a także u kobiet w ciąży.
Późniejsze macierzyństwo związane z dłuższym życiem kobiety
17.07.2023
Kobiety, które rodzą dzieci w późniejszym wieku, żyją nieco dłużej niż te, które rodzą wcześniej – informuje pismo „medRxiv”.
Depresji poporodowa
04.07.2023
Pod hasłem "Nie Mamy się czego wstydzić" ruszy 12 lipca w mediach społecznościowych kampania społeczna Fundacji "Twarze Depresji". Organizatorzy akcji podkreślają, że depresja w czasie ciąży i poporodowa należą do najbardziej przemilczanych tematów związanych ze zdrowiem psychicznym.
Badania prenatalne na NFZ
04.07.2023
W Łódzkiem od lipca zwiększy się dostępność badań prenatalnych dla kobiet w ciąży. W ramach umowy z NFZ zapewni je 12 wyspecjalizowanych ośrodków. Wczesna diagnostyka płodu jest ważna, bo leczenie niektórych wad można prowadzić już na etapie ciąży.
Po COVID-19 spadek jakości spermy
02.07.2023
Mężczyźni, którzy przeszli COVID-19, jeszcze po trzech miesiącach mają obniżoną koncentrację plemników w nasieniu i są one również mniej ruchliwe.