Aktualności
Doustne środki antykoncepcyjne mogą wpływać na obszary mózgu regulujące przeżywanie strachu. Pojawia się nawet zmniejszenie tych obszarów kory mózgowej.
09.11.2023
We wczesnym etapie ciąży, dialog między rozwijającym się zarodkiem a matką jest jednym z kluczowych czynników decydujących o sukcesie procesu zagnieżdżenia się zarodka w macicy.
03.11.2023
Plemniki i niektóre organizmy jednokomórkowe poruszają się w sposób, który wydaje się łamać trzecią zasadę dynamiki Newtona
Brak snu i zmniejszona aktywność fizyczna w czasie ciąży mają związek z ryzykiem przedwczesnego porodu.
01.10.2023
Wrażliwość mózgu na insulinę może być zależna od tego, w jakiej fazie cyklu menstruacyjnego znajduje się kobieta. Tłumaczy to przedmenstruacyjne zachcianki pokarmowe i zwiększenie apetytu w tym okresie.
Bez plemnika, komórki jajowej czy macicy udało się stworzyć złożone modele ludzkich zarodków – informuje „Nature”. Naukowcy wykorzystali do tego celu ludzkie komórki macierzyste.
07.09.2023
Międzynarodowy zespół naukowców po raz pierwszy zsekwencjonował chromosom Y. Oznacza to nowe, kluczowe informacje na temat rozwoju płciowego, płodności i różnych chorób genetycznych, w tym nowotworów.
24.08.2023
Kobiety, które na wczesnym etapie ciąży spożywają odpowiednie produkty, np. jabłka i zioła, chronią nie tylko na mózgi swoich dzieci, ale i wnuków - wykazało badanie przeprowadzone na Monash University w Australii.