Aktualności
Najbardziej niepokojące u kobiet są krwawienia międzymiesiączkowe oraz po menopauzie – mogą wskazywać na rozwój nowotworu narządów rodnych – ostrzega konsultant krajowy prof. Mariusz Bidziński. Podkreśla, że nie należy też bagatelizować utrzymujących się dolegliwości gastrycznych.
09.09.2022
Podczas ciąży kobiety są narażone na liczne rakotwórcze substancje chemiczne obecne w naczyniach i przyborach kuchennych, chemii domowej, farbach do włosów, tworzywach sztucznych i pestycydach - informuje pismo „Chemosphere“.
Belgijski zespół biotechnologów uzyskał w laboratorium komórki podobne do tych, które można znaleźć we wczesnym ludzkim embrionie. Pomogą w zrozumieniu tego, co się dzieje na początkowym etapie rozwoju ludzkiej istoty.
Osoby, którym przepisywano kwas foliowy były 1,5 raza bardziej narażone na COVID-19 i ponad 2,6 razy częściej umierały z powodu tej choroby w porównaniu z grupą kontrolną - sugerują badania, o których informuje pismo „BMJ Open".
04.09.2022
3
W 2018 roku oszacowaliśmy, że kobiet żyjących z rakiem szyjki macicy jest 17,4 tys., z rakiem trzonu macicy 46 tys. i 21,2 tys. z rakiem jajnika - przekazała podczas konferencji dr hab. n. med. Joanna Didkowska, kierowniczka Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.
31.08.2022
Długość cyklu miesiączkowego przekłada się na wiek rozpoczęcia menopauzy oraz siłę objawów jej towarzyszących – informują naukowcy z Harvard School of Public Health w Bostonie, których wnioski opublikowało pismo „Menopause”.
29.08.2022
To pilotaż zastosowania badania molekularnego w kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego wysokiego ryzyka (HPV HR) jako nowego testu przesiewowego w programie profilaktyki raka szyjki macicy.
Szczepienie przeciw COVID-19 nie powoduje bezpłodności u mężczyzn i tylko czasowo może utrudnić zajście w ciążę – zaznaczyła wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, odnosząc się do doniesień naukowych o przejściowym obniżeniu parametrów nasienia po podaniu szczepionki.
25.08.2022