Aktualności
Doustne środki antykoncepcyjne mogą wpływać na obszary mózgu regulujące przeżywanie strachu. Pojawia się nawet zmniejszenie tych obszarów kory mózgowej.
09.11.2023
Na Majorce urodziło się pierwsze w Europie i drugie na świecie dziecko, które na etapie embrionalnym było noszone przez parę złożoną z dwóch kobiet. Zdrowy chłopczyk urodził się kilka dni temu i ważył 3,3 kg.
06.11.2023
3
We wczesnym etapie ciąży, dialog między rozwijającym się zarodkiem a matką jest jednym z kluczowych czynników decydujących o sukcesie procesu zagnieżdżenia się zarodka w macicy.
03.11.2023
Mięśniaki macicy występują u 40-70 procent kobiet i są najczęstszą przyczyną anemii u kobiet - ostrzega prof. Tomasz Paszkowski. Odpowiada to za co trzecią hospitalizację w oddziałach ginekologicznych i jest najczęstszym wskazaniem do operacji ginekologicznej.
Należy coraz częściej mówić o zabezpieczaniu płodności przy leczeniu nowotworów ginekologicznych, bo są gotowe procedury. Jeżeli pozwala na to sytuacja konkretnej pacjentki należy z nich korzystać, by kobiety mogły mieć dzieci.
Naukowcy z kliniki Gyncentrum opracowali własny algorytm do oceny zarodków, który na podstawie 12 różnych parametrów w kilka minut identyfikuje najlepiej rozwijające się zarodki. Nowy algorytm oparty na sztucznej inteligencji ma stać się codzienną pomocą w pracy embriologów.
Plemniki i niektóre organizmy jednokomórkowe poruszają się w sposób, który wydaje się łamać trzecią zasadę dynamiki Newtona
Brak snu i zmniejszona aktywność fizyczna w czasie ciąży mają związek z ryzykiem przedwczesnego porodu.
01.10.2023