Aktualności
W ubiegłym roku prokuratury w całym kraju prowadziły 4963 postępowania dotyczące zarówno śmierci pacjenta, w tym dzieci, jak i ciężkiego uszkodzenia ciała, czyli o blisko 32 proc. więcej niż w 2015 r. To efekt utworzenia specjalnych wydziałów w prokuraturach regionalnych. Aktywność śledczych dostrzegają także lekarze.
Senat przyjął w czwartek (1 czerwca) nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, która przewiduje, że pigułki "dzień po" będą sprzedawane na receptę i wprowadza przepisy ułatwiające dostęp do niestandardowej terapii w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.
03.06.2017
1
Obecnie w Polsce dopuszczalne są tylko recepty papierowe opatrzone podpisem własnoręcznym lekarza – zaznacza ministerstwo zdrowia. To odpowiedź na inicjatywę organizacji, która zapowiedziała, że recepty na pigułki „dzień po” będzie wysyłała mailem.
31.05.2017
3
Sejm uchwalił w czwartek ustawę, która przewiduje, że pigułki "dzień po" będą sprzedawane na receptę. Organizacja "Kobiety na Falach" zapewnia bezpłatne recepty, wystawiane przez lekarza europejskiego.
29.05.2017
5
"Kiedy obejmował pan stanowisko ministra, jedną z kluczowych zapowiedzi było zwiększenie nakładów finansowych na służbę zdrowia. Przedstawił pan nawet plan dochodzenia do 6 proc. PKB na ten cel w 2025 r. Ale minister finansów się nie zgodził. Co pan na to?" - Z Konstantym Radziwiłłem rozmawiają dziennikarki "Dziennika Gazety Prawnej".
24.05.2017
2
Prof. Marian Gabryś nie będzie dolnośląskim konsultantem wojewódzkim ds. ginekologii i położnictwa. Lekarz był kandydatem wojewody, ale zgody na jego nominację nie wyraził konsultant krajowy.
24.05.2017
27
Resort zdrowia zebrał pierwsze pomysły na nowe standardy okołoporodowe, które mają zacząć obowiązywać od początku 2019 r. Wtedy stracą ważność obecne przepisy w tym zakresie.
Apteki odmawiające sprzedaży środków hormonalnych o przeznaczeniu antykoncepcyjnym powinny się liczyć z odpowiedzialnością, włącznie z utratą zezwolenia na prowadzenie działalności farmaceutycznej.
17.05.2017