Aktualności
Dzięki wykorzystaniu nanotechnologii rozpoznawanie i leczenie zagrażających życiu kobiety przypadków ciąży pozamacicznej może być łatwiejsze – informuje pismo „Small: nano micro”.
Nowe badania potwierdziły, że jakość męskiego nasienia spada nie tylko w Europie czy USA, ale na całym świecie – informuje pismo „Human Reproduction Update”.
22.11.2022
Zmiany epigenetyczne mogą być przenoszone poprzez plemniki nie tylko z rodziców na dzieci, ale także na kolejne pokolenia.
Specjaliści amerykańscy przeprowadzili pierwsze operacje usunięcia rozszczepu kręgosłupa płodu w łonie matki z użyciem komórek macierzystych.
Dzieci reagują na zapachowe i smakowe substancje rozpuszczone w wodach płodowych - sądzą naukowcy. W pierwszym eksperymencie tego rodzaju wykazali, że gdy matki spożywały wyciąg z marchewki, rozwijające się w ich łonach dzieci częściej miały uśmiechnięty wyraz twarzy, a przy wyciągu z jarmużu - grymas płaczu.
27.09.2022
Dzięki poruszaniu się w grupie plemniki łatwiej pokonują opór płynu w żeńskim układzie rozrodczym, co zwiększa szanse na zapłodnienie - informuje pismo „Frontiers in Cell and Developmental Biology”.
23.09.2022
Podczas ciąży kobiety są narażone na liczne rakotwórcze substancje chemiczne obecne w naczyniach i przyborach kuchennych, chemii domowej, farbach do włosów, tworzywach sztucznych i pestycydach - informuje pismo „Chemosphere“.
Belgijski zespół biotechnologów uzyskał w laboratorium komórki podobne do tych, które można znaleźć we wczesnym ludzkim embrionie. Pomogą w zrozumieniu tego, co się dzieje na początkowym etapie rozwoju ludzkiej istoty.