Aktualności

Terapia genowa może „naprawić” łożysko i ocalić ciążę – na razie u świnki morskiej
09.12.2024
Dzięki zastosowaniu terapii genowej udało się – na razie na modelu świnki morskiej - usunąć niewydolność łożyska, ważną przyczynę martwych urodzeń i przedwczesnych porodów – informuje pismo „Gene Therapy”.
Cząstki stałe w powietrzu mogą szkodzić płodowi
05.12.2024
Ekspozycja na obecne w powietrzu cząstki PM 2,5 zmienia aktywność układu odpornościowego kobiet, co może zaszkodzić płodowi. To wynik pierwszego badania sprawdzającego wpływ tych substancji na poziomie komórkowym.
Eksperci: test na DNA wirusa brodawczaka ludzkiego powinien zastąpić przesiewową cytologię
03.12.2024
3
Test na obecność DNA wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), będącego przyczyną rozwoju raka szyjki macicy, powinien zastąpić cytologię w programie badań przesiewowych – oceniają eksperci. Ich zdaniem będzie to skuteczniejsze i tańsze rozwiązanie.
zdrowie.pap.pl/ Podróżowanie w ciąży – co warto wiedzieć?
29.11.2024
Kobieta w ciąży może bezpiecznie podróżować. Należy jednak pamiętać, że ciąża to nie czas na eksperymenty. Wyjazd trzeba odpowiednio zaplanować i omówić z lekarzem prowadzącym. W podróż warto zabrać ze sobą kartę ciąży i zdrowy rozsądek.
W Polsce wzrosła liczba legalnych zabiegów przerywania ciąży
14.11.2024
W Polsce wzrosła liczba legalnych zabiegów przerywania ciąży. Od stycznia do sierpnia br. wykonano więcej takich zabiegów niż w całym w 2023 r. – wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia.
Leszczyna: o przyszłości porodówek decydować będzie zespół przy wojewodzie, a nie liczba porodów
08.11.2024
Będą nowe zasady łączenia lub likwidacji porodówek, które zakłada planowana reforma szpitalnictwa. Łączenie oddziałów między szpitalami będzie dobrowolne. Zdecyduje o tym zespół ekspertów przy wojewodzie, a nie wytyczne o liczbie odbieranych w niej porodów – poinformowała w czwartek ministra zdrowia Izabela Leszczyna.
Sztuczna inteligencja pomaga w leczeniu niepłodności
06.11.2024
1
Sztuczna inteligencja może zwiększyć skuteczność leczenia niepłodności. Dla embriologów wsparciem jest m.in. narzędzie oceniające jakość zarodków i podpowiadające, który ma największe szanse rozwoju po przeniesieniu go do macicy.
Poznano płciowe różnice rozwijających się ludzkich zarodków
25.10.2024
Naukowcy są zaskoczeni – ludzkie zarodki różnią się pod względem płci już w drugim tygodniu ciąży. To wynik badania komórek pobranych od 65 embrionów.