Aktualności
Nas obowiązują ustawy oraz rozporządzenia, a taki dokument, jak wytyczne, zdaje się nie mieć żadnej mocy prawnej, nie jest wiążący – powiedział PAP dr n. med. Artur Drobniak, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. Dodał, że lekarze obawiają się konsekwencji prawnych w przyszłości.
16.09.2024
Pierwsza w Polsce poradnia zakaźna dla ciężarnych, poradnia patologii ciąży i wsparcie uroginekologiczne – to nowe projekty realizowane w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Ma to zapewnić interdyscyplinarną opiekę nad pacjentkami.
Ponad jedna trzecia szpitali z oddziałami położniczo-ginekologicznymi nie spełnia kryterium minimum 400 porodów rocznie – wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Na Podlasiu, Warmińsko-mazurskim, Świętokrzyskim i Zachodniopomorskim to większość porodówek.
26.08.2024
Jak sama nazwa wskazuje, antykoncepcję awaryjną należy stosować w sytuacjach awaryjnych – twierdzi konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii prof. Mirosław Wielgoś. Zaznacza, że nie jest prawdą, że można ją zastosować tylko rano po stosunku bez zabezpieczenia.
23.08.2024
Zamykanie porodówek powinna poprzedzić dyskusja o reformie opieki okołoporodowej - powiedziała PAP Joanna Pietrusiewicz, prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku, odnosząc się do planów Ministerstwa Zdrowia.
14.08.2024
1
Od czasu zmiany władzy szpitale zmieniły podejście do aborcji ze wskazań medycznych i wykonują ją chętniej niż za rządów Zjednoczonej Prawicy – wynika z ankiety przeprowadzonej przez "Dziennik Gazetę Prawną". Jej wyniki omówiono w środowym wydaniu gazety.
08.08.2024
Ministerstwo Zdrowia nie planuje wycofania się z obowiązku wpisywania danych o ciąży do rejestru zdarzeń medycznych. Resort wyjaśnił, że informacje te służą dostosowaniu terapii do stanu pacjentki na przykład wtedy, gdy jest ona nieprzytomna.
Porównując dane, widzimy, że szpitale w 2023 r. przeprowadziły ok. trzy razy więcej aborcji niż w 2022 r.
31.07.2024