Aktualności

Sztuczna inteligencja pomoże w leczeniu niepłodności
25.10.2023
1
Naukowcy z kliniki Gyncentrum opracowali własny algorytm do oceny zarodków, który na podstawie 12 różnych parametrów w kilka minut identyfikuje najlepiej rozwijające się zarodki. Nowy algorytm oparty na sztucznej inteligencji ma stać się codzienną pomocą w pracy embriologów.
Plemniki łamią prawa fizyki
22.10.2023
Plemniki i niektóre organizmy jednokomórkowe poruszają się w sposób, który wydaje się łamać trzecią zasadę dynamiki Newtona
Badając sen można przewidzieć przedwczesny poród
01.10.2023
Brak snu i zmniejszona aktywność fizyczna w czasie ciąży mają związek z ryzykiem przedwczesnego porodu.
W Hiszpanii 10 proc. dzieci rodzi się za pomocą technik wspomaganego rozrodu
01.10.2023
Współczynnik dzietności w Hiszpanii należy do najniższych w Europie, a techniki wspomaganego rozrodu stają się coraz bardziej powszechne. Wzrasta liczba matek w wieku 45 lat i więcej.
Faza cyklu miesiączkowego a wrażliwość na insulinę
25.09.2023
Wrażliwość mózgu na insulinę może być zależna od tego, w jakiej fazie cyklu menstruacyjnego znajduje się kobieta. Tłumaczy to przedmenstruacyjne zachcianki pokarmowe i zwiększenie apetytu w tym okresie.
Menopauza: niedostatecznie przebadana i źle łagodzona
11.09.2023
Menopauza nie jest trudna dla wszystkich osób, ale u niektórych jej objawy są na tyle poważne, że uniemożliwiają pracę i zaburzają życie rodzinne. Uznanie, że to naturalny proces biologiczny, nie zwalnia od stosowania działań interwencyjnych i łagodzących objawy.
Modele ludzkich zarodków z komórek macierzystych
07.09.2023
Bez plemnika, komórki jajowej czy macicy udało się stworzyć złożone modele ludzkich zarodków – informuje „Nature”. Naukowcy wykorzystali do tego celu ludzkie komórki macierzyste.
Poznano sekwencję męskiego chromosomu
24.08.2023
Międzynarodowy zespół naukowców po raz pierwszy zsekwencjonował chromosom Y. Oznacza to nowe, kluczowe informacje na temat rozwoju płciowego, płodności i różnych chorób genetycznych, w tym nowotworów.