Aktualności

Chemikalia domowe zmniejszają szanse na zajście w ciążę
19.12.2023
Narażenie na ftalany, związki chemiczne wszechobecne w produktach gospodarstwa domowego, zmniejsza szansę na zajście w ciążę – wynika z badania opublikowanego przez pismo „Environmental Health Perspectives”.
Podpisana nowelizacja ustawy o finansowaniu in vitro
18.12.2023
Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek nowelizację ustawy o finansowaniu in vitro ze środków publicznych. Zapowiedział też, że dążąc do zapewnienia równych szans wszystkim walczącym z problemem niepłodności, na początku stycznia złoży projekt ustawy zapewniający finansowanie ze środków publicznych także innych metod leczenia.
Hormon wywołujący mdłości podczas ciąży
18.12.2023
Nowe badania wskazują, że kobiety w ciąży cierpią na mdłości i wymioty z powodu hormonu wytwarzanego przez płód. Nasilenie dolegliwości zależy m.in. od tego, jak dużo tego czynnika produkował organizm kobiety przed zajściem w ciążę.
In vitro finansowane z budżetu państwa
11.12.2023
Senat opowiedział się za ustawą o finansowaniu in vitro z budżetu państwa.
Profilaktyka Intymna
06.12.2023
W Punkcie Profilaktyki Intymnej można skorzystać m.in. z konsultacji i porad lekarskich przez 7 dni w tygodniu. Mieszkańcy mogą tam liczyć na pomoc ginekologów i urologów, a także zbadać się profilaktycznie.
Nowoczesny ultrasonograf wykorzystujący AI
06.12.2023
Najnowocześniejszy na świecie aparat ultrasonograficzny trafił do Kliniki Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSzZ) w Kielcach. Nowe urządzenie wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI), zapewniając precyzyjniejszą diagnostykę prenatalną.
W Sejmie jest obywatelski projekt ustawy o finansowaniu in vitro
22.11.2023
Projekt zakłada, że minister zdrowia miałby opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe.
Opryszczka narządów płciowych wpływa na mózg
20.11.2023
Według przeprowadzonego badania osoby, u których testy wykazały obecność wirusa HSV-2, powodującego opryszczkę narządów płciowych, miały tendencję do zmniejszonej grubości kory mózgowej.