Aktualności
Plemniki i niektóre organizmy jednokomórkowe poruszają się w sposób, który wydaje się łamać trzecią zasadę dynamiki Newtona
Brak snu i zmniejszona aktywność fizyczna w czasie ciąży mają związek z ryzykiem przedwczesnego porodu.
01.10.2023
Współczynnik dzietności w Hiszpanii należy do najniższych w Europie, a techniki wspomaganego rozrodu stają się coraz bardziej powszechne. Wzrasta liczba matek w wieku 45 lat i więcej.
Wrażliwość mózgu na insulinę może być zależna od tego, w jakiej fazie cyklu menstruacyjnego znajduje się kobieta. Tłumaczy to przedmenstruacyjne zachcianki pokarmowe i zwiększenie apetytu w tym okresie.
Menopauza nie jest trudna dla wszystkich osób, ale u niektórych jej objawy są na tyle poważne, że uniemożliwiają pracę i zaburzają życie rodzinne. Uznanie, że to naturalny proces biologiczny, nie zwalnia od stosowania działań interwencyjnych i łagodzących objawy.
Bez plemnika, komórki jajowej czy macicy udało się stworzyć złożone modele ludzkich zarodków – informuje „Nature”. Naukowcy wykorzystali do tego celu ludzkie komórki macierzyste.
07.09.2023
Międzynarodowy zespół naukowców po raz pierwszy zsekwencjonował chromosom Y. Oznacza to nowe, kluczowe informacje na temat rozwoju płciowego, płodności i różnych chorób genetycznych, w tym nowotworów.
24.08.2023
Ból w trakcie porodu można łagodzić i taka możliwość powinna być dostępna dla każdej rodzącej - uważa anestezjolog z Krakowa prof. Wojciech Szczeklik.
24.08.2023