Aktualności

Podpisana nowelizacja ustawy o finansowaniu in vitro
18.12.2023
Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek nowelizację ustawy o finansowaniu in vitro ze środków publicznych. Zapowiedział też, że dążąc do zapewnienia równych szans wszystkim walczącym z problemem niepłodności, na początku stycznia złoży projekt ustawy zapewniający finansowanie ze środków publicznych także innych metod leczenia.
In vitro finansowane z budżetu państwa
11.12.2023
Senat opowiedział się za ustawą o finansowaniu in vitro z budżetu państwa.
Profilaktyka Intymna
06.12.2023
W Punkcie Profilaktyki Intymnej można skorzystać m.in. z konsultacji i porad lekarskich przez 7 dni w tygodniu. Mieszkańcy mogą tam liczyć na pomoc ginekologów i urologów, a także zbadać się profilaktycznie.
Nowoczesny ultrasonograf wykorzystujący AI
06.12.2023
Najnowocześniejszy na świecie aparat ultrasonograficzny trafił do Kliniki Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSzZ) w Kielcach. Nowe urządzenie wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI), zapewniając precyzyjniejszą diagnostykę prenatalną.
W Sejmie jest obywatelski projekt ustawy o finansowaniu in vitro
22.11.2023
Projekt zakłada, że minister zdrowia miałby opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe.
Usunięty olbrzymi guz jajnika
17.11.2023
Lekarze kaliskiego szpitala usunęli 42-letniej kobiecie olbrzymi guz jajnika. Był wielkości wiadra i tak ciężki, że trudno go było przenieść ze stołu operacyjnego.
Mięśniaki macicy przyczyną anemii u kobiet
31.10.2023
Mięśniaki macicy występują u 40-70 procent kobiet i są najczęstszą przyczyną anemii u kobiet - ostrzega prof. Tomasz Paszkowski. Odpowiada to za co trzecią hospitalizację w oddziałach ginekologicznych i jest najczęstszym wskazaniem do operacji ginekologicznej.
Zabezpieczenie płodności przy leczeniu nowotworów ginekologicznych
27.10.2023
Należy coraz częściej mówić o zabezpieczaniu płodności przy leczeniu nowotworów ginekologicznych, bo są gotowe procedury. Jeżeli pozwala na to sytuacja konkretnej pacjentki należy z nich korzystać, by kobiety mogły mieć dzieci.