Aktualności
Projekt zakłada, że minister zdrowia miałby opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe.
22.11.2023
Lekarze kaliskiego szpitala usunęli 42-letniej kobiecie olbrzymi guz jajnika. Był wielkości wiadra i tak ciężki, że trudno go było przenieść ze stołu operacyjnego.
17.11.2023
Mięśniaki macicy występują u 40-70 procent kobiet i są najczęstszą przyczyną anemii u kobiet - ostrzega prof. Tomasz Paszkowski. Odpowiada to za co trzecią hospitalizację w oddziałach ginekologicznych i jest najczęstszym wskazaniem do operacji ginekologicznej.
Należy coraz częściej mówić o zabezpieczaniu płodności przy leczeniu nowotworów ginekologicznych, bo są gotowe procedury. Jeżeli pozwala na to sytuacja konkretnej pacjentki należy z nich korzystać, by kobiety mogły mieć dzieci.
Naukowcy z kliniki Gyncentrum opracowali własny algorytm do oceny zarodków, który na podstawie 12 różnych parametrów w kilka minut identyfikuje najlepiej rozwijające się zarodki. Nowy algorytm oparty na sztucznej inteligencji ma stać się codzienną pomocą w pracy embriologów.
Ból w trakcie porodu można łagodzić i taka możliwość powinna być dostępna dla każdej rodzącej - uważa anestezjolog z Krakowa prof. Wojciech Szczeklik.
24.08.2023
Naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie badają mechanizm długotrwałej infekcji płodu wirusem cytomegalii. Wirus ten dla osób zdrowych jest zazwyczaj niegroźny. Problem pojawia się u pacjentów z obniżoną odpornością, a także u kobiet w ciąży.
Pod hasłem "Nie Mamy się czego wstydzić" ruszy 12 lipca w mediach społecznościowych kampania społeczna Fundacji "Twarze Depresji". Organizatorzy akcji podkreślają, że depresja w czasie ciąży i poporodowa należą do najbardziej przemilczanych tematów związanych ze zdrowiem psychicznym.
04.07.2023