Aktualności

W Polsce wzrosła liczba legalnych zabiegów przerywania ciąży
14.11.2024
W Polsce wzrosła liczba legalnych zabiegów przerywania ciąży. Od stycznia do sierpnia br. wykonano więcej takich zabiegów niż w całym w 2023 r. – wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia.
Leszczyna: o przyszłości porodówek decydować będzie zespół przy wojewodzie, a nie liczba porodów
08.11.2024
Będą nowe zasady łączenia lub likwidacji porodówek, które zakłada planowana reforma szpitalnictwa. Łączenie oddziałów między szpitalami będzie dobrowolne. Zdecyduje o tym zespół ekspertów przy wojewodzie, a nie wytyczne o liczbie odbieranych w niej porodów – poinformowała w czwartek ministra zdrowia Izabela Leszczyna.
Sztuczna inteligencja pomaga w leczeniu niepłodności
06.11.2024
1
Sztuczna inteligencja może zwiększyć skuteczność leczenia niepłodności. Dla embriologów wsparciem jest m.in. narzędzie oceniające jakość zarodków i podpowiadające, który ma największe szanse rozwoju po przeniesieniu go do macicy.
Poznano płciowe różnice rozwijających się ludzkich zarodków
25.10.2024
Naukowcy są zaskoczeni – ludzkie zarodki różnią się pod względem płci już w drugim tygodniu ciąży. To wynik badania komórek pobranych od 65 embrionów.
Ministerstwo Zdrowia: 3 tys. ciąż z ogólnopolskiego programu finansowania in vitro
23.10.2024
Do ogólnopolskiego programu refundacji procedury in vitro zakwalifikowało się 15 tys. par. Dotychczasowy rezultat programu to 3 tys. ciąż. O wynikach programu mówiła w poniedziałek minister zdrowia Izabela Leszczyna.
zdrowie.pap.pl/Niedotlenie okołoporodowe – hipotermia lecznicza na sygnale
09.10.2024
Niedotlenienie okołoporodowe dotyka jednego do dwóch noworodków na 1000. By nie dopuścić do poważnych zmian w mózgu, trzeba jak najszybciej rozpocząć hipotermię leczniczą. Kluczowe jest pierwszych sześć godzin. Nie zawsze jednak szpital dysponuje odpowiednim sprzętem. Na szczęście wyścig z czasem można podjąć już w karetce. W Polsce jest pięć pojazdów z niezbędną aparaturą. Od 2019 roku przetransportowały 28 noworodków.
zdrowie.pap.pl/Stop FAS. Ani kropli alkoholu w ciąży
27.09.2024
Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS) i Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) to nieuleczalne zaburzenia rozwojowe występujące u dzieci, których matki spożywały w ciąży alkohol. Nawet przysłowiowa kropla alkoholu stanowi zagrożenie dla płodu. Zabić może dziecięcy potencjał. To ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, zaburzeń rozwoju. W późniejszym życiu u dziecka wystąpić mogą problemy z pamięcią, koncentracją. Osiągać może też słabsze wyniki w nauce, gorzej funkcjonować w grupie – ostrzega dr n. med. Marzanna Reśko-Zachara, pediatra i neonatolog ze Szpitala Karowa.
Ginekolog: wytyczne resortu zdrowia dot. aborcji zdają się nie mieć żadnej mocy prawnej
16.09.2024
Nas obowiązują ustawy oraz rozporządzenia, a taki dokument, jak wytyczne, zdaje się nie mieć żadnej mocy prawnej, nie jest wiążący – powiedział PAP dr n. med. Artur Drobniak, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. Dodał, że lekarze obawiają się konsekwencji prawnych w przyszłości.