Aktualności
Niewykluczone, że wpływa to w jakiś sposób na to, iż paniom trudniej rzucić nałóg nikotynowy.
U kobiet w ciąży, u których po porodzie rozwija się depresja poporodowa (PPD), komunikacja pomiędzy komórkami jest zmieniona. To sugeruje, że można by znaleźć biologiczny marker pozwalający zawczasu ocenić jej ryzyko – informuje pismo „Molecular Psychiatry”.
05.10.2022
Lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi uratowali dziewczynkę, która urodziła się z olbrzymim, bo ważącym ponad 3 kg guzem krzyżowo-ogonowym. Dziecko bezpiecznie przyszło na świat, przeszło operację usunięcia guza i niedługo wyjdzie ze szpitala.
23.09.2022
Najbardziej niepokojące u kobiet są krwawienia międzymiesiączkowe oraz po menopauzie – mogą wskazywać na rozwój nowotworu narządów rodnych – ostrzega konsultant krajowy prof. Mariusz Bidziński. Podkreśla, że nie należy też bagatelizować utrzymujących się dolegliwości gastrycznych.
09.09.2022
Osoby, którym przepisywano kwas foliowy były 1,5 raza bardziej narażone na COVID-19 i ponad 2,6 razy częściej umierały z powodu tej choroby w porównaniu z grupą kontrolną - sugerują badania, o których informuje pismo „BMJ Open".
04.09.2022
3
W 2018 roku oszacowaliśmy, że kobiet żyjących z rakiem szyjki macicy jest 17,4 tys., z rakiem trzonu macicy 46 tys. i 21,2 tys. z rakiem jajnika - przekazała podczas konferencji dr hab. n. med. Joanna Didkowska, kierowniczka Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.
31.08.2022
To pilotaż zastosowania badania molekularnego w kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego wysokiego ryzyka (HPV HR) jako nowego testu przesiewowego w programie profilaktyki raka szyjki macicy.
Szczepienie przeciw COVID-19 nie powoduje bezpłodności u mężczyzn i tylko czasowo może utrudnić zajście w ciążę – zaznaczyła wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, odnosząc się do doniesień naukowych o przejściowym obniżeniu parametrów nasienia po podaniu szczepionki.
25.08.2022